2022 Nobel Barış Ödülü'nün sahipleri belli oldu: Ales Bialiatski kimdir?

2022 Nobel Barış Ödülü'nün sahipleri belli oldu: Ales Bialiatski kimdir?

SON DAKİKA HABERİ: 2022 Nobel Barış Ödülü'ne Belaruslu insan hakları savunucusu Ales Bialiatski Ukraynalı insan hakları örgütü Center for Civil Liberties ve Rus insan hakları örgütü Memorial layık görüldü. Bu yılın adayları arasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski de bulunuyordu.

Son dakika haberi! 2022 Nobel Barış Ödülü Belaruslu insan hakları aktivisti Ales Bialiatski, Rus insan hakları örgütü Memorial ve Ukraynalı insan hakları örgütü Center for Civil Liberties'e verdi.

Bu yılın diğer Nobel Barış Ödülü adayları arasında, Rusya Devlet Başkanı Zelenski, Belarus muhalefetinin lideri Svitlana Tihanovska, Uygur aktivist İlham Tokti, Rus muhalefet lideri Aleksey Navalniy ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Dairesi de yer alıyordu.

ALES BİALİATSKİ KİMDİR?

Ales Bialiatski, Belaruslu bir sivil lider ve İnsan Hakları Merkezi “Viasna” ile yaptığı çalışmalarla tanınan eski bir düşünce mahkumudur. 2020'de, "Alternatif Nobel Ödülü" olarak bilinen Doğru Geçim Ödülü'nü kazandı. 14 Temmuz 2021'den beri vergi kaçakçılığı iddiasıyla hapiste bulunuyor. Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...
 
Üst Alt