5 adımda ter kokusundan kurtulmanın basit ama etkili yolu

6305fd3486b2453f0074b1e2.jpg

Güzel bir yaz akşamı… Bütün gün dostlarınızla keyifli saatler geçirdiniz, akşam da bir arkadaşınızın evinde yemeğe davetlisiniz. Duşunuzu alıp hazırlanmaya başladınız. Saçlarınızı, makyajınızı yaptınız ve elbisenizi giydiniz. Duştan çıkalı daha 20 dakika olmasına rağmen deyim yerindeyse ‘kan ter’ içinde kaldınız… Bu durumu yaşamayanımız yoktur. Doğal bir sağlık olayı olsa bile terlemek hiçbirimizin hoşuna gitmiyor. Islaklık hissinin yanı sıra nemli bölgede üreyen bakterilerin oluşturduğu koku da herkesin kabusu oluyor. Botoks gibi tıbbi bir müdahalede bulunmadan terleme problemini engellemek zor ama kokuyu önlemenin basit yöntemleri kişisel davranışlarımıza bağlı.

Normal bir vücut fonksiyonu

Terlemenin vücudun ısı dengesini kurmayı sağlayan normal bir vücut fonksiyonu olduğunu ve vücudumuzda gelişen bazı toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğunu belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, “Egzersiz, heyecan, stres, fiziksel olarak yorgunluk, aşırı baharat tüketimi gibi durumlarda terleme miktarında artma görülebildiği gibi sıcak havalarda vücut ısı artışını düzenlemek için de terlemede artış görülür” dedi.

Hastalık belirtisi olabilir

Özellikle baharatlı yiyecekler, bazı ilaçlar, kişinin derisindeki konakçı bakteriler terin kokusunu etkileyebilir. Yine birtakım metabolik ve hormonal hastalıklar da terin miktarını ve kokusunu etkilediğine değinen Makbule Dündar, şöyle devam etti:

Alıntı Metni

Su ve sabuna dokunun

Öte yandan yapılan birçok bilimsel çalışma, deodorant ve roll-on kullanımının zararlardan bahsediyor. Makbule Dündar da bu ürünlerin verdiği zararlar hakkında henüz kesin kanıt olmasa da vücut temizliğimiz için en iyi seçeneğin sabun ve su olduğunu söyledi.

5 adımda ter kokusundan kurtulmanın yolu

1- Her gün düzenli banyo alışkanlığı

2- Günlük deodorant kullanımı

3- Terleme önleyici medikal kremleri akşam kullanmak

4- Temiz kıyafet kullanımı

5- Botoks tedavisi
 
Üst Alt