Ayak kokusunu ortadan kaldırmanın püf noktaları

6341e6ce86b24a65ccec115d.jpg

"Ayaklar çoğu zaman ayakkabıların içerisinde gün boyu kalıyor. Dolayısıyla terlemeyle birlikte bakteriler ayakkabı içerisinde, ayakta ve giyilen çorapta kendisine yer buluyor" diyen Podolog Zehra Albayrak, sözlerine şöyle devam etti:

Alıntı Metni

Ayak kokusu tedavisi nasıl olur?

Podolog Zehra Albayrak ayak kokusuna bakterilerin yol açtığını belirterek asıl önemli olan şeyin terlemenin önüne geçilmesi olduğunu, böylelikle koku oluşumunun da engelleneceği belirterek, "Ayağın aşırı terlemesi yani hiperhidrozis durumu için tedavi olunması gerekir. Günümüzde bunun için botoks uygulamaları, iyontofrez gibi farklı tedavi yöntemleri bulunuyor" dedi.

Ayak kokusunu önlemek için yapılması gerekenler

- Gün içinde ayakkabı içinde terleyen ve havasız kalan ayaklarımızı eve geldiğimizde mutlaka yıkamalı, sonrasında mutlaka iyice kurulamalıyız. Islak kalmamasına özen göstermeliyiz.

- Ayak ve ayakkabılarınız için antibakteriyel koku önleyici spreyler ve pudralar kullanılabilir.

- Eve döndükten sonra ayakkabılarınızı açık alanda belli bir süre havalandırılıp ardından ayakkabılarınıza sprey veya pudra kullanın.

- Ayakkabılar gün aşırı olarak değiştirilmeli. Böylece ayakkabılarımızda bakteri gelişimini engellemiş oluruz.

- Ayak kokusuna sebep olan polyester bazlı çoraplardan uzak durulmalı, yerine yumuşak dokulu pamuk çoraplar tercih edilmeli.

- Her gün çoraplar değiştirilmeli ve hatta çok fazla terleme yaşanıyorsa gün içinde de çorap değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 
Üst Alt