Belçika'daki Çaykovski Müzik Okulu adını değiştirip Rus müziklerini yasaklıyor

Belçika'daki Çaykovski Müzik Okulu adını değiştirip Rus müziklerini yasaklıyor

Belçika'nın başkenti Brüksel'de faaliyet gösteren Çaykovski Müzik Okulu'nun kurucusu Nataliya Çepurenko, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle okulun adını değiştireceğini açıkladı. Çepurenko ayrıca, okulda Rus müziğine yer vermeyeceklerini duyurdu.

Belçika'daki en büyük özel müzik okulunun Ukrayna kökenli kurucusu Nataliya Çepurenko, sosyal medyada yaptığı açıklamada, yeni eğitim-öğretim yılına Rus besteci Çaykovski'nin adı yerine "Brüksel Uluslararası Müzik Akademisi" adıyla gireceklerini açıkladı.

"NE KADAR YANLIŞ YAPTIĞIMI GÖRÜYORUM"

Çepurenko, "2014'te Rus askerleri, Ukrayna'nın bir kısmını işgal etti. Sonraki 8 yılda kültür, eğitim ve siyasetin birbirinden bağımsız olduğunu düşündüm. Bu nedenle okulum Rus bir bestecinin adını taşımaya devam etti. Müsabakalara ve derslerimize Rus müzisyenler katıldı. Okulda Rus müziği yankılandı. Şimdi ne kadar yanlış yaptığımı görüyorum" diye konuştu.

Rus besteci Pyotr İlyiç Çaykovski

"RUS BESTECİLERİN ESERLERİ HİÇBİR ŞEKİLDE ÇALINMAYACAK"

Yaklaşık 500 öğrencinin eğitim aldığı, 35 öğretmenin görev yaptığı okulda artık Rus müziğinin çalınmayacağını belirten Çepurenko, festival, müsabaka ve uluslararası projeler gibi okul dışı etkinliklerde bile Rus bestecilerin eserlerini çalmayacaklarını aktardı.

Ukrayna'nın başkentindeki Çaykovski Konservatuvarında eğitim gören Çepurenko, Çaykoyvski Müzik Okulunu, Liege Kraliyet Konservatuvarında eğitime devam etmek için geldiği Belçika'da 2002'de kurmuştu.

Okulun yeni internet sitesinin de Ukrayna'nın ulusal günü olan 22 Ağustos'ta açılacağı bildirildi.

İNSAN KASLARINI TAKLİT EDEN KUMAŞ GELİŞTİRİLDİ
 
Üst Alt