BM heyeti Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaştı: İki reaktörden biri kapatıldı

BM heyeti Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaştı: İki reaktörden biri kapatıldı

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) heyetinin, Rus ordusunun kontrolündeki Ukrayna'nın Zaporijya Nükleer Santrali'ne girdiği açıklandı. Türkiye'ye 677 kilometre uzaklıkta bulunan tesis ile ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom ise iki operasyonel reaktörden birinin Rus bombardımanı nedeniyle kapatıldığını söyledi.

Rusya- Ukrayna savaşı devam ederken, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) heyeti, çatışmaların verdiği hasarı belirlemek için Zaporijya Nükleer Santrali'ne ulaştı.

Rus basınına göre, Zaporijya şehrinden çıkan Uluslararası Atom Enerjisi Başkanı Rafael Mariano Grossi öncülüğündeki heyeti taşıyan konvoy, Rus ordusunun kontrolündeki bölgeye girmek üzere Vasilyevka kontrol noktasından geçti.

Heyet incelemelerde bulunmak üzere Zaporijya Nükleer Santrali’ne ulaştı.

Zaporijya Nükleer Santrali, Ukrayna

İKİ GÜÇ ÜNİTESİNDEN BİRİ KAPATILDI

Ukrayna Devlet Nükleer Enerji Şirketi Energoatom, sosyal medya hesabı üzerinden, heyetin santrale girdiğine dair bilgi paylaştı.

Bununla birlikte şirket, yaptığı paylaşımda, "Rus güçlerinin Zaporijya nükleer santral sahasına düzenlediği bir başka havan topu bombardımanı sonucunda acil durum koruması etkinleştirildi ve operasyonel beşinci güç ünitesi kapatıldı" ifadelerini kullandı.

Tesisdeki iki operasyonel reaktörden birinin Rus bombardımanı nedeniyle kapatıldığını söyleyen Energoatom, 6 numaralı güç ünitesinin Ukrayna enerji sisteminde çalışmaya devam ettiğinin, santralin kendi ihtiyaçları için elektrik sağladığının altını çizdi.

Reuters, bombardıman nedeniyle santralin kendi ihtiyaçları için kullanılan bir güç kaynağı hattının hasar gördüğünü ve yardımcı jeneratörlerin devreye sokulmasının gerektiğini aktardı.

Şirket, çalışmayan 2 numaralı güç ünitesinde dizel jeneratörlerin kullanıldığını da vurguladı.

TÜRKİYE'YE 677 KİLOMETRE UZAKLIKTA

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor.

Türkiye'ye uzaklığı 677 kilometre olan santralde Altı nükleer reaktör bulunurken, 5 bin 700 megavatsaat elektrik üretim kapasitesine sahip santral, Ukrayna'daki elektriğin yüzde 20'sini sağlıyor.

Santral, 4 Mart'ta Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde topçu saldırıları yaşanıyor. Ukrayna ve Rusya bu saldırılar konusunda birbirini suçluyor.
 
Üst Alt