Boris Johnson 10 Numara'ya veda etti

Boris Johnson 10 Numara'ya veda etti

Koltuğunu Liz Truss'a devreden İngiltere'nin eski başbakanı Boris Johnson 10 Numara'da veda konuşması yaptı. Ülkenin yaşadığı ekonomik sıkıntılara değinen Johnson, "Ekonomi için zor bir zamandan geçiyoruz. Ancak, Birleşik Krallık bunun üstesinden gelmeyi başaracak" diyerek makamına veda etti.

ELd0tJA1Ck6ij_d5rukP_g.jpg

Boris Johnson, Birleşik Krallık'ın resmi başbakanlık konutu olan 10 Numara'da bir veda konuşması yaptı.
yVzEyZUGn0u7pAKSjOpSGQ.jpg

58 yaşındaki siyasetçi, "Ekonomi için zor bir zaman. Ülkemizdeki her aile için zor bir dönem. Bunu yenebiliriz ve yeneceğiz de. Ardından daha güçlü olacağız" diye konuştu.
7yMLAnqTj0ahiT454qmkbw.jpg

Johnson'ın veda konuşmasında eşi Carrie Johnson ve bazı Muhafazakar Parti üyeleri de yer aldı.
2CT3gG3flEq3EP9TKgwsNA.jpg

Diğer taraftan, 7 Temmuz’da Başbakanlık ve iktidardaki Muhafazakar Parti liderliğinden istifa eden Boris Johnson’ın yerine geçen isim belli oldu.
gmuC65zTO0K7H3XcdaWtnA.jpg

İngiltere'de Dışişleri Bakanı Liz Truss ile eski Maliye Bakanı Rishi Sunak arasındaki Muhafazakar Parti liderliği yarışı sonucunda Liz Truss’ın yeni başbakan olduğu duyuruldu.
tdb17jza7U2I7CyQ1rIpVw.jpg

Sonucun açıklanmasının ardından konuşan Truss, "Önümüzdeki iki yılda vergileri düşürmek ve ekonomimizi büyütmek için cesur bir plan yapacağım" diye konuştu.
1Lrqf_SRykSiEQPaf26BxA.jpg

Yeni başbakan, "Enerji krizini halledeceğim, insanların enerji faturalarıyla ilgileneceğim, aynı zamanda enerji arzıyla ilgili uzun vadeli sorunlarımızla da ilgileneceğim" ifadelerini kullandı.
AhLmnuR0g0qRAcuw15xSSg.jpg

Açıklanan oylama sonrasında 6 Eylül Salı günü Kraliçe 2. Elizabeth'den hükümet kurma görevi alıp göreve başlayacak olan Liz Truss, Downing Street’teki Başbakanlık Ofisi olan "10 Numara"da mesaiye başlayacak.
Var9nQC2EUCkhor8tOJmxg.jpg

5 Temmuz günü İngiltere’de başlayan siyasi kriz, 7 Temmuz günü Başbakan Boris Johnson’ın istifası ile sona erdi. Kabinesindeki 5 bakan ve 50'nin üzerindeki bakan yardımcısı ve hükümet görevlisinin istifası sonrası "parti kontrolünü kaybettiği" için görevi bırakma çağrısı yapılan Johnson için süreci başlatan başbakana yakın iki bakanın istifası olmuştu.Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sağlık Bakanı Sajid Javid, istifa mektupları ile kabinedeki görevlerinden ayrıldıklarını açıklarken, Sunak istifa mektubunda, "İngiltere halkı hakkı olan şekilde hükümetin düzgün, ciddi ve yetkin bir şekilde yönetilmesini bekliyor" demişti.
sFCkmNy5kU2kpU35afKKhw.jpg

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’a yakın iki ismin istifalarını tetikleyen durum ise Johnson'ın tacizle suçlanan parti yöneticisi Chris Pincher hakkında hata yaptığını kabul etmesi olmuştu.Muhafazakar Parti'nin Parlamento'daki Grup Yönetici yardımcısı Chris Pincher hakkında çıkan taciz iddiaları üzerine görevinden istifa etmiş, Başbakan Johnson Chris Pincher hakkında geçmişte çıkan benzer iddialardan haberdar olmasına karşın onu bu göreve getirmekle suçlanmıştı.
hzTLXiNujkSXvKU1FY9_lQ.jpg

Johnson'ın başbakanlığı bırakma noktasına gelmesinde son olarak ise corona virüs kısıtlamaları sırasında Başbakanlık Ofisi'nde kendisi için verilen doğum günü etkinliğine katıldığını kabul etmesi olmuştu.Hükümeti tarafından konulan kuralları çiğneyen Johnson, para cezasına çarptırılmış, başbakan uzun süre reddettiği olayla ilgili kamuoyundan özür dilemişti.
 
Üst Alt