Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı

Duvarın içine gizlenmiş saf altın sikkeler bulundu: Müslümanlardan saklandı

İsrail'in kuzeyindeki Hermon Nehri doğa koruma alanı içindeki Banias arkeolojik sahasında bir duvara gizlenmiş 44 saf altın sikke bulundu. Arkeologlar, hazinenin MS 635 yılında, o dönemde Bizans İmparatorluğu'nun kontrolünde olan bölgenin Müslümanlar tarafından fethedildiği esnada sahibi tarafından saklandığını söyledi.

EYzVwVHk_EyjfnR5M39t0w.jpg

İsrail'deki arkeologlar, bir duvarın içine gizlenmiş 7. yüzyıla ait 44 saf altın sikke bulunduğunu açıkladı.
naZ_eTXYq0GstFfIsKUvQQ.jpg

Bilim insanları, ülkenin kuzeyindeki Hermon Nehri (Banias) sahasında bulunan 170 gr ağırlığındaki istifin, MS 635 yılında Müslümanların bölgeyi fethi sırasında saklandığını söyledi. Araştırmacılar ayrıca, sikkelerin bölgedeki Bizans egemenliğinin sonlarına ışık tuttuğunu söyledi.
ZovEFG34g0qSVK3Fuc7rwA.jpg

Kazı yöneticisi Yoav Lerer, "Sahibinin, bir gün mülkünü geri almak için geri dönmeyi umarak, savaş tehdidinde servetini gizlediğini düşünüyoruz. Sikke yığınının keşfi, Bizans yönetiminin son 40 yılı boyunca Banias şehrinin ekonomisine de ışık tutabilir” diye konuştu.
6KHdSPfgAkKRBxTvtK5-fw.jpg

Diğer taraftan İsrailli yetkililer, antik kentin bir yerleşim bölgesinde yapılan kazıda altın sikkelerin yanı sıra bina kalıntıları, su kanalları ve borular, bronz sikkeler ve çok daha fazlasını ortaya çıkarıldığını aktardı.
XCYiwuQT6k-4EUz6aJj_0A.jpg

İsrail Eski Eserler Kurumu'nda nümismatik (para birimi) uzmanı olan Dr. Gabriela Bijovsky, madeni paraların bir kısmının İmparator Phocas'a (MS 602-610) ancak çoğunun halefi Herakleios'a (MS 610 - 641) ait olduğunu söyledi.
H53v6w01iUuYVzlWxYCxQA.jpg

Bijovsky, ayrıca Bizans İmparatorU Herakleios’a ait olan madeni paralarının soyunun kaydını tasvir ettikleri için özellikle ilgi çekici olduğunu söyledi:
_N-rFgL2iEal7vGSRfZ1IA.jpg

Bijovsky, “İmparator olarak ilk yıllarında sikke üzerinde sadece kendi portresi tasvir edilirken, kısa bir süre sonra oğullarının tasvirleri de ortaya çıkıyor. Sikkeler üzerinden oğullarını büyürken takip edebiliyorsunuz. Paralarda çocukluklarından uzun sakallı hallerine kadar çeşitlil büyüme aşamaları görülüyor” dedi.
3LSI3JQEvU-ZmfTgb3m4QA.jpg

Bizans İmparatorluğu olarak da adlandırılan Doğu Roma İmparatorluğu Geç Antik Çağ ve Orta Çağ boyunca Roma İmparatorluğu'nun devamı şeklinde var oldu ve başkenti Konstantinopolis (günümüzde İstanbul, önceleri Byzantion) idi.
StIFioJVDkumoS2GKyc1Xg.jpg

5. yüzyılda Batı Roma İmparatorluğu'nun dağılışı ve çöküşü sürecinden sonra ayakta kalan imparatorluk, 1453'te Fatih Sultan Mehmet’e yenik düşünceye kadar yaklaşık bin yıl boyunca var olmaya devam etti.
XAU5lwTEf065iSHrp3i9sA.jpg

Var olduğu sürenin başı ve ortalarını kapsayan çoğunda, Avrupa'da ekonomik, kültürel ve askerî bakımdan en güçlü devletti.
 
Üst Alt