Irak'ta Mukteda es-Sadr siyasetten çekildi

Irak'ta Mukteda es-Sadr siyasetten çekildi

Irak'ta Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr'ın siyasetten tamamen çekildiğini açıklaması ile sokaklar hareketlendi. Sadr yanlıları, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na girdi. Bağdat'ta güvenlik güçlerinin müdahalesi ile yaşanan çatışmalarda 2 kişi öldü, 19 kişi yaralandı. Bağdat'taki sokağa çıkma yasağı tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildi.

Irak'ta geçen yıl yapılan genel seçimlerin galibi Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, siyasetten tamamen çekildi.

Şii dini ve siyasi lider Sadr, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Siyasi işleri bıraktığımı ve siyasetten tamamen çekildiğimi ilan ediyorum. Babamın mezarı, tarihi eser kurumuyla Sadr ailesinin müzesi hariç tüm kurumları kapatma kararı aldım" ifadesini kullandı.

Açıklamasında, İran'da ikamet eden ve dün "mercilik görevine son verdiğini" duyuran Iraklı Şii dini mercilerden Ayetullah Kazım el-Hairi'yi de eleştiren Sadr, Hairi'nin mercilikten çekilme kararını kendi iradesiyle almadığını savundu.

Irak'ta Sadr'a bağlı politbüro başta olmak üzere siyasi, ekonomik ve askeri kurumlar bulunuyor.

Sadr'ın siyasetten tamamen çekildiğini açıklaması ile sokaklar hareketlendi.

ÜLKE GENELİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Öte yandan Irak'ın başkenti Bağdat'ta Mukteda es-Sadr destekçilerinin eyleminden dolayı sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İlerleyen saatlerde ise Bağdat'taki sokağa çıkma yasağı yeni bir duyuruya kadar tüm ülkeyi kapsayacak şekilde genişletildi.

Şii lider Sadr yanlısı bir grup, başkentte hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı bastı.

bUZeVkl4qEyhkqzZebP9QA.jpg

Öte yandan Sadr destekçisi bir diğer grup da Bağdat'taki Hükümet Sarayı'na girdi.

2 ÖLÜ, 19 YARALI

Yeşil Bölge’nin Savunma Bakanlığı Kapısı’nda toplanan Sadr yanlılarına güvenlik güçleri müdahale etti. Eylemcileri dağıtmak için göz yaşartıcı bomba kullanan güvenlik güçlerinin zaman zaman ateş de açtığı belirtiliyor.

Bağdat genelindeki çatışmalarda 2 kişinin öldüğü, 19 kişinin de yaralandığı bildirildi.

hqE1mmJeq0CdqlroxMlzaQ.jpg
Irak’ta siyasetten çekilme kararı alan Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr destekçisi bir grup, Yeşil Bölge'de bulunan Hükümet Sarayı önünde toplanarak hükümeti protesto etmişti.

Şii liderin destekçileri, alınan güvenlik önlemlerine rağmen beton bariyerleri yıkarak Hükümet Sarayı önünde toplanmıştı.

Sadr yanlısı grup, burada protestolarla hükümet yetkililerini istifaya çağırmıştı.
mxEx0zEVJ0WtNTuwphKSiA.jpg
SADR YANLILARI DAHA ÖNCE DE MECLİSİ BASMIŞTI

Mukteda es-Sadr, İran'a yakın Şii gruplarla arasındaki anlaşmazlık nedeniyle hükümetin kurulamaması üzerine Sadr hareketine mensup milletvekillerini istifa ettirmişti.

Ardından İran'a yakın Şii siyasi çatı kuruluş Koordinasyon Çerçevesi'nin başbakan adayı olarak Muhammed Şiya Sudani'yi belirlemesi üzerine Sadr yanlıları, 30 Temmuz'da Yeşil Bölge'ye girerek Meclis binasını basmış ve burada oturma eylemi başlatmıştı.

Şii lider Sadr, 2 Ağustos'ta destekçilerine Meclis'ten ayrılarak oturma eylemine binanın çevresinde devam etmeleri çağrısı yapmıştı.
 
Üst Alt