James Bond ile ünlenen Varda Köprüsü'ne yoğun ilgi

James Bond ile ünlenen Varda Köprüsü'ne yoğun ilgi

Adana'nın Karaisalı ilçesinde 1912'de Almanlar tarafından inşa edilen ve James Bond serisinin Skyfall filminin aksiyon sahnelerinin de çekildiği Varda Köprüsü, ulaşımın yanı sıra mimari yapısıyla da kent turizmine katkı sağlıyor.

E4YzGV4dHkOxCC2qcGDY7g.jpg

Bir asırdan fazla süredir kullanılan, taştan çelik örme tekniğiyle yapılmış, 200 metre uzunluğunda ve 100 metre yüksekliğindeki köprü, tarihi ve ihtişamlı görünüşüyle ilgi çekiyor.
XVmZO0nCUkGHVurXbWgZXQ.jpg

Adana Valiliği'nin projesiyle ışıklandırılan köprünün görüldüğü alan, fotoğraf sanatçıları ve doğaseverlerin uğrak noktalardan birisi konumunda bulunuyor.
4hGUf6XlrkCm4yDcaIA_wQ.jpg

Varda Köprüsü'nün, yakınındaki Kapıkaya Kanyonu ve Belemedik Tabiat Parkı gibi doğal güzellikleriyle bilinirliğinin arttırılması için Adana Valiliği öncülüğünde çalışmalar yürütüyor.
7wQ7e_0oNUKuLoxtEvKVwg.jpg

Adana Valisi Süleyman Elban, yaptığı açıklamada, Varda Köprüsü'nün zor bir coğrafyada olduğunu söyledi. Varda Köprüsü'nün, müteahhitlerinden dolayı "Alman Köprüsü" adıyla da anıldığını aktaran Elban, köprünün bazı filmlerin çekimlerine de sahne olduğunu belirtti.
my7_WqCUnk2YIXe_2nG_Tw.jpg

VARDA KÖPRÜSÜ'NÜN TARİHİ Berlin-Bağdat demir yolu için Adana'nın Karaisalı ilçesinde, 1912'de inşa edilen ve halen kullanılan Varda Köprüsü, 'mühendislik harikası' olarak nitelendiriliyor.
Gfta2ekdrkeVnWEzoo3JAg.jpg

O dönem, Sultan 2. Abdülhamit ile Almanya Kralı Kaizer Willheim II tarafından yapılan anlaşmayla Haydarpaşa'dan Bağdat-Halep-Şam'a kadar demir yolu ağı kurulması öngörüldü. Alman mühendislerin kontrolünde inşasına başlanan demir yolu, yaklaşık 15 yılda tamamlandı.
tUJV9OMnU0OCraqSuoRqwA.jpg

Tren hattının en önemli ve zorlu geçiş noktası ise Toros Dağları'ndaki Belemedik bölgesi oldu. Bölgede hat için 1905'te toplam 12 kilometre uzunluğunda 22 tünel açıldı. Bu tünellerin inşası sırasında da bölgede bir şantiye ve hastane ile ihtiyaç duyulan yapılar faaliyete geçirildi.
tW-L6qVkjUmr2UNxRYTmRQ.jpg

Projenin en görkemli yapısı ise bir asırdan fazla süreden beri ayakta olan Varda Köprüsü oldu. 200 metre uzunluğu ve 100 metre yüksekliği bulunan köprü, Toros Dağları'nın arasından trenlerin geçişini sağlıyor.
 
Üst Alt