Julia Kasırgası ve şiddetli yağışlar Orta Amerika'da 28 kişinin ölümüne neden oldu

Julia Kasırgası ve şiddetli yağışlar Orta Amerika'da 28 kişinin ölümüne neden oldu

Orta Amerika ülkelerinde, Julia Kasırgası ve şiddetli yağışlar nedeniyle en az 28 kişi hayatını kaybetti. El Salvador'da OHAL edilirken, Guatemala, Honduras ve Kolombiya'da binlerce kişi tahliye edildi.

HTTKxVxDyEOeMnAuzii_6g.jpg

Guatemala Afet Önleme Ajansı, Alta Verapaz bölgesinde afet nedeniyle yıkılan bir evde aynı aileden 5 kişinin hayatını kaybettiğini, Huehuetenango kentinde de arama kurtarma çalışmalarına katılan ve aralarında bir askerin de bulunduğu 9 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.
sRzNNo8qL0yzH-LDzo6Syw.jpg

Yaklaşık 1300 kişinin evini terk etmek zorunda kaldığı ülkede, 2 kişinin kayıp olduğu belirtildi.
os-BDYN3S0e9nRcPrz3v2w.jpg

Kasırganın ve yağışların etkili olduğu El Salvador'da da yetkililer olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Ülkenin Guatajiagua bölgesinde nehirlerin taştığı, bazı evlerin yağış ve fırtına nedeniyle çöktüğü bilgisi paylaşıldı.
u9O5jYiaikqnMlPx04nQ_w.jpg

Bölgede, şiddetli yağış sonucu yaşanan kazalarda 4 kişinin öldüğü, kasırgadan korunmak için bir eve sığınan 5 askerin de yıkılan duvarın altında kalarak yaşamını yitirdiğini bildirdi. Yetkililer, bir kişinin ise üzerine ağaç düşmesi nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.
GrVSQIojLES5LIuYinvOJQ.jpg

Komşu ülke Honduras'ta da 22 yaşındaki bir kadının sele kapılarak öldüğü belirtilirken ülkenin kuzeyinde bir teknenin alabora olması sonucu 3 kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.
i8eXLY_5akamGUOb8hbUXA.jpg

ABD Ulusal Kasırga Merkezinden yapılan açıklamada, gelecek günlerde Orta Amerika ve Meksika'da yağışlara bağlı toprak kaymalarının meydana gelebileceği ve bazı bölgelerde yağışların 38 santimetreye kadar ulaşabileceği uyarısı yapıldı.
dKP76a1vN0iB7TuoAnYmtw.jpg

Kolombiya'da Julia Kasırgası ve şiddetli yağışların yol açtığı sellerden binlerce kişinin olumsuz etkilendiği bildirilmişti.
HLMXYFMOokuDfOwBmSbLYg.jpg

La Guajira yönetim merkezine bağlı Riohacha, Uribia ve Manaure kentlerinde, tropik fırtına olarak doğan ve 1. derecede kasırgaya dönüşen Julia, hasara neden olmuştu.
 
Üst Alt