'Karın estetiği ve yağ aldırma bir zayıflama yöntemi değil'

630b059f86b24504b8c0f356.jpg

Liposuction ile yalnızca yağların alındığını, karın germede ise deri, yağ ve kasların tedavi edildiğini söyleyen Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi UzmanıOp. Dr. Gökay Baykara, “Yıllar geçtikçe, yağ vücudun diğer bölgelerinde olduğundan çok daha fazla göbek çevresinde birikme eğilimi gösterir ve ondan kurtulmamız giderek daha zor hale gelir. Diyet ve egzersiz ikilisinin üstünlüğü tartışılmaz olsa da bazen bu savaşı kazanmamıza yardımcı olacak cerrahi işlemler de vardır. Karın germe ameliyatı gibi liposuction da cerrahi müdahalelerden biridir. Her ikisi de vücudumuzun konturunda bir iyileşme sağlamak için gerçekleştirilir” diye konuştu.

İKİ İŞLEMİN FARKI, UYGULAMA YOLU VE NEDENİ

İki işlem arasındaki en büyük farkların, onları uygulamanın yolu ve nedeni olduğunu söyleyen Op. Dr. Baykara, “Liposuction ile sadece yağlar alınır, diğer yandan karın germe ile liposuction yapmanın yanı sıra, örneğin hamilelikten veya aşırı kilo kaybı sonrası esneyen karın kasları sıkılaştırılarak fazla deri alınır. Bu nedenle liposuction ile aslında sadece yağlar tedavi edilir,karın germede ise deri, yağ ve kaslar tedavi edilir. Liposuction ile alabildiğimiz tek yağ cilt altında biriken yağı almak olacaktır ve asla karın ve bağırsak çevresi yağlara müdahale edemeyiz. Eğer karın içi bölgede yağlanmamız varsa, egzersiz yapmak ve uygun bir diyet protokolünü izlemek gerekecektir” şeklinde konuştu.

AMAÇ VÜCUDU ŞEKİLLENDİRMEK

Abdominoplasti ve liposuction işlemlerinin kilo verme yöntemi olmadığını, bir vücut şekillendirme yöntemi olduğunu vurgulayan Op. Dr. Baykara, şu bilgileri paylaştı:

Alıntı Metni

630b05ac86b24504b8c0f358.jpg


ZAYIFLAMA TEDAVİSİ DEĞİL


Her iki operasyon da yağın yok edilmesini sağlasa da, farklı amaçların hedeflendiğini ifade eden Op. Dr. Baykara, “Abdominoplasti aşırı yağ, aşırı deri kıvrımları ve karın kasları dâhil olmak üzere göbeği yeniden şekillendirmeyi amaçlayan kapsamlı bir prosedürdür. Bu arada karın bölgesine uygulanan liposuction, daha fazla miktarda yağ almamızı sağlar, diğer elementlere katkı sağlamaz. Ayrıca liposuction karın bölgesi dışında jinekomasti diye adlandırılan erkekte meme büyümesi durumunda da, uyluk bel ve kol gibi yağ birikimine müsait bölgelerde de kullanılan bir yöntemdir” dedi.

Liposuction'ın daha genel bir tedavi olduğunun altını çizen Op. Dr. Baykara, abdominoplastinin ise göbeği mükemmelleştirmeyi amaçlayan çok daha spesifik bir teknik olduğunu belirtti.Op. Dr. Baykara, “Yağların alınmasıyla kilolar azaltılır evet fakat zayıflama tedavisi değildir. Diyet ve egzersize dirençli lokalize yağlarla savaşmanın yollarıdır. İhtiyacımız olan kilo vermekse bunu başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra liposuction veya karın germe ile kalan kısımları şekillendirebiliriz” açıklamasında bulundu.

YAĞI ÇIKARMAK İÇİN LİPOSUCTİON YÖNTEMİ TERCİH EDİLEBİLİR

Sadece fazla miktarda yağın çıkarılması gerekiyorsa, en iyi seçeneğin büyük olasılıkla liposuction olması gerektiğini dile getiren Op. Dr. Gökay Baykara, “Öte yandan, daha az yağ birikiminiz varsa ve karın kaslarınızda ve karın cildinizde gevşeklik varsa, karın germe kesinlikle ihtiyaçlarınıza daha uygundur. Genellikle sonuçları en üst düzeye çıkarmak için her iki tekniği birleştirmek de oldukça yaygındır. İlk önce yağı çıkarmak için liposuction yöntemi kullanılır ve daha sonra karın duvarını yeniden yapılandırmak için abdominoplasti işlemi uygulanır. Her durumda, vücut yapınızı inceleyen ve isteklerinizi en iyi şekilde karşılayacak tedaviyi önerecek bir uzman fikri almak en önemlisidir” diyerek sözlerini noktaladı.
 
Üst Alt