Kulak çubuğuyla kulak temizlemek neden doğru değil?

62f74de386b24a586455dcf9.jpg

KBB Uzmanı Op. Dr. K. Ali Rahimi, kulak kiri olarak bilinen salgının aslında kirli bir doku değil, kulağın salgıladığı bir yağ dokusu olduğunu söyledi. Bu yağ dokusunun cildin altında bulunduğunu ve çok yumuşak olduğunu ifade eden Rahimi, “Yumuşak yerden ses iletilmediği için cildi dış kulak kanalına sert ve yağsız bir şekilde yapıştırılmıştır. Ancak yağsız cilt yaşayamaz. Yağ dış kulak yolunun kanalına doğru salgılar. O kulağı sürekli yağlı tutar. Böylece kulağın içerisine su giremez, su yağdan kaçar. Kişilerin kulak kirine bağlı olarak şikayetleri genellikle, kulak tıkanıklığı, işitme duyusunda azalma, kulakta çınlama, baş dönmesi, kuru öksürük, kulakta ağrı, akıntı ve kaşıntı biçimindedir. Bu yakınmalar tek veya her iki kulakta da gerçekleşebilir" diye konuştu.

'Kulak çubuğu kullanılmamalı'

Bazı insanlarda daha fazla kulak kiri oluştuğunu kaydedenOp. Dr. K. Ali Rahimi, “Gün içinde kulağın içine giren toz ve kir, dış kulak kanalında mevcut olan serumen olarak adlandırılan salgıya yapışır ve kuruluk olur. Salgı kuruduğu zaman kulak kiri, dış kulaktan kulak kepçesine doğru itilir. Tozlu ve kirli yerlerde çalışmakta olan insanlarda kulak kiri daha sık görülür. Sorun dış kulak yolunu kulak çubuğu ile temizlemekte başlar. Orada kulak çubuğu kullanılırsa bu yağlı doku havayla temas ettiği için siyah veya kahverengi olur. Bazı insanlarda bu yağ dokusu daha fazla salgılanır. Bu yağlı doku dışarı çıkması gerekirken kulak çubuğu kullanıldığı için içeriye doğru itilmiş olur ve kulak yolu tıkanır" diye konuştu.

62f74e3886b24a586455dcfc.jpg


Kulakta üretilen kulak kirinin asidik bir yapıda olduğunu kaydeden Rahimi, “Bu yüzden burada oluşan enfeksiyonlara karşı bedenin doğal savunma mekanizması görevi görür. Fakat nem ve çizilme gibi durumlarla devamlı karşılaştığında kulak kiri tüketilir ve kulaklar enfeksiyona açık durumda olur” uyarısında bulundu.

Alıntı Metni

'Kulak temizliği için uzmana başvurulmalı'

Kulak kirinin mutlaka temizlenmesi için bir uzmana başvurulması gerektiğini belirtenOp. Dr. K. Ali Rahimi, “Uzman doktor kürek denilen bir alet ile dışarıya doğru çekerek temizler ya da negatif basınçlı bir aspiratör ile kulak kirini dışarıya doğru çekerek temizleme işlemini gerçekleştirir. Bazı kulak kirleri çok sert olur ve aspiratörün ucuna gelmez. Aspiratörün ucuna gelmiyorsa önce yağlı doku ilaçları kullanılarak yumuşatılır ve rahat bir şekilde aspiratör ile temizlenir” açıklamasını yaptı.

Sürekli temizlemek enfeksiyon riskini artırıyor

Çocuklarda da kulakkiri temizlemesinin yalnızca ilgili uzman hekim tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Rahimi, “Kulak yağ dokusu çok yoğun değilse kulakta tıkalı değildir. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da tıkalı olmayan kulak temizlenmez. Ayrıca kulağı kulak çöpü ile temizlemek zararlıdır. Sürekli kulağı temizlemek, sürekli onu bir şeyle kurcalamak hem enfeksiyon riskini arttırır hem de dışta oluşan kirlerin içeriye doğru itilmesine sebep olur. Özellikle banyodan sonra kulak temizleme çöpü kullanmayın çünkü kulak çöpü kulağın dış çeperinde biriken çöpü içeri doğru iterek kulağı daha fazla tıkar ve dışarı çıkarılması özellikle çocuklarda çok zordur" ifadelerini kullandı.

Kulağınızı karıştırmayın çünkü...

Kulak yağ dokusu çok yoğun değil ise kulağın tıkanmayacağını kaydedenOp. Dr. K. Ali Rahimi, “O zaman kulağı temizlemeniz gerekmez. Zaten cildin yağ dokusunu alırsanız cilt kurur böylelikle kulak hem enfeksiyon hem de kaşıntılara açık bir hale gelir. Bu yüzden hiçbir şekilde kulağınızı sert bir şekilde silmeyin, kurulamayın ve karıştırmayın" diye konuştu.

45 gündür ses seda yok, İngiliz aile feryat etti
'Kim Milyoner Olmak İster'de herkesi güldüren soru!
Hakan Çalhanoğlu, Zlatan Ibrahimovic'i yok saydı!
 
Üst Alt