Lomber Ponksiyon Nedir, Nasıl Yapılır? Lomber Ponksiyon Neden Yapılır?

63285e4386b24a23e4512e57.jpg

Lomber ponksiyon, beyin omurilik sıvısından bazı örnekler alınarak pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bir çeşit tekniktir.

Lomber Ponksiyon Nedir?

Lomber ponksiyon (LP), 100 yıldan fazla bir süredir çeşitli hastalıkların tanı ve tedavisinde sıkça kullanılan bir tıbbi tetkiktir. Kan ve beyin bariyerleri içinde yer alan ve nörolojik sistemi de çevreleyen BOS’tan (beyin omurilik sıvısından) bir örnek alınarak incelenmesini sağlar.

Lomber Ponkison Nasıl Yapılır?

Hekim hastanın en rahat olduğu pozisyonu sağladıktan sonra lomber ponksiyon yapılması gereken bel bölgesini dikkatli bir şekilde temizler. İnce bir iğne sayesinde bel boşluğundan da beyin omurilik sıvısı (BOS) örneği alınması gerekir.

Lomber Ponksiyon Neden Yapılır?

Lomber Ponksiyon, daha çok tanı koymak ve bazı hastalıkların seyrini yakından takip etmek için yapılır. BOS olarak tanımlanan ve nörolojik sistemini tamamen saran bir sıvının bazı bileşenleri de bulunur. LP sayesinde elde edilen BOS örneği biyokimyasal bir şekilde incelenir. Aynı zamanda sıvı içinde bununla birlikte de nörolojik sistemde mikroorganizma olup olmadığı da kontrol edilebilir.
 
Üst Alt