Macaristan: Avrupa'da enerji krizi yıllarca sürecek

Macaristan: Avrupa'da enerji krizi yıllarca sürecek

AB üyesi Macaristan'dan enerji krizine ilişkin önemli bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanı, küresel bir enerji krizine girildiğini ve Avrupa'da bu durumun uzun süre devam edeceğini söyledi.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Avrupa Birliği (AB) enerji bakanlarının yaptığı toplantının ardından konuştu.

Peter Szijjarto, Avrupa'da devam eden enerji krizinin uzun süreceğini, 2023 ile 2024'e ve muhtemelen ötesine uzanacağını söyledi.

Szijjarto, "Artık tarihteki ilk küresel enerji krizini görüyoruz ve bu uzun vadeli" diyerek, krizin uzun vadeli çözümler gerektirdiğini ve güvenliğe bağlı yapısal jeopolitik nedenler tarafından körüklendiğini söyledi.

RUSYA'YLA ANLAŞMIŞLARDI

i6A6BZiB20OvtsXpjnwviQ.jpg
Dışişleri Bakanı Szijjarto, "Hala az miktarda sağduyuyu koruyan uluslararası kurumların bunun uzun vadeli bir kriz olduğunu ve sadece bu kış değil, gelecek ve ondan sonrakilerde de var olacak bir sorun olduğu konusunda uyarıda bulunduğunu açıkladı. Szijjarto, Macaristan'ın Rusya ile anlaşmaya varmasının ardından kendi enerji arzının güvence altına alındığını da belirtti. Macaristan gazının yaklaşık yüzde 80'ini Rusya'nın gaz devi Gazprom'dan alıyor
 
Üst Alt