Melek Mosso Mahsa Amini protestolarına destek için sahnede saçlarını kesti

Melek Mosso Mahsa Amini protestolarına destek için sahnede saçlarını kesti

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin rejim güçleri tarafından öldürülmesinin ardından başlayan protestolar tüm dünyaya yayıldı. Sanatçı Melek Mosso da sahnede saçlarını keserek bu eyleme destek verdi.

jfF8TKKTuEGrTgL99vQ2aw.jpg

Melek Mosso, kariyerinin ilk Harbiye Açık Hava Tiyatrosu konseri için önceki gece sahnedeydi. Şarkıcı, sahneden İranlı kadınlara destek eylemiyle dikkat çekti.
LSpSbP7e1E6hI3PTuQ-zrA.jpg

Sahnede ilk olarak 'Ne Faydası Var’ şarkısı ile Selami Şahin’i ağırlayan Mosso, 'Gel Desem de Gelme' şarkısını ise İranlı sanatçı Aras İdol ile seslendirdi.
m7KziHObG0-5LnqAXED7hg.jpg

Şarkının sonunda Mosso, İran’da Mahsa Amini’nin rejim güçleri tarafından katledilmesi ile başlayan protestolara destek vermek üzere sahnede saçını kesti. "İranlı kız kardeşlerimin yanındayım" mesajını verdi.
brPkxPCsDkeZzfz5622ijw.jpg

22 yaşındaki Mahsa Amini, 13 Eylül'de, zorunlu başörtüsü yasalarını uygulayan ve "ahlak polisi" olarak adlandırılan İrşad devriyeleri tarafından saçının bir kısmı göründüğü gerekçesiyle gözaltına alındı. Gözaltında dövülerek komaya sokulduğu düşünülen Amini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi. Amini'nin ölümüyle başlayan ve ülke geneline yayılan eylemler sürüyor. Taktıkları başörtülerini yakan, saçlarını kesen kadınlar; şeriat rejiminin yıkılmasını talep ediyor. Protestolara Türkiye'den ve dünyadan kadınlar da saçlarını keserek destek verdi.
 
Üst Alt