Muğla Kaunos Antik Kenti'nde kilisedeki Bizans mezarları gün yüzüne çıkarılıyor

Muğla Kaunos Antik Kenti'nde kilisedeki Bizans mezarları gün yüzüne çıkarılıyor

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kaunos Antik Kenti'nde yürütülen kazı çalışmalarında kilisesinin bulunduğu alanda Bizans dönemine ait mezarlar gün yüzüne çıkarılıyor.

iy1MQCD0bE6F-0L7hfOCzw.jpg

Muğla'nın Ortaca ilçesi Dalyan Mahallesi'nde yer alan Kaunos Antik Kenti'ne erişebilmek için tur tekneleriyle yaklaşık 10 dakika süren bir yolculuk yapan ziyaretçiler, ağaçlarla kaplı yolda 15 dakika kadar yürüdükten sonra 3 bin yıllık antik kentin girişine ulaşıyor.
POctN3gvWUS6J_6P3DSIiA.jpg

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan 5 bin yıllık Kaunos Antik Kenti'ndeki 2 bin 400 yıllık kaya mezarları, 3 bin kişilik tiyatro, bazilika, hamam, agora ve Demeter Kutsal Tapınağı ile 1300 yıllık mozaiklerin bulunduğu alanlar hem yerli hem yabancı turistler için çekim merkezi oluyor.
8pLeLfk52kqJ3A1mYE0YSg.jpg

Antik kentteki kazı çalışmaları kilisenin bulunduğu alanda devam ediyor. Bu alanda Bizans mezarları ilk kez gün yüzüne çıkarıldı.
C_OsEDVFHket3fELWpQztg.jpg

Kazı Başkanı Doç. Dr. Ufuk Çörtük, Roma Bazilikası alanında 2017 yılından bu yana kazı çalışması yürüttüklerini söyledi. Önceki yıllarda yürütülen çalışmalarda da alanda mezarlara ulaştıklarını anlatan Çörtük, "Bu yıl yürütülen çalışmalarda kilisenin bulunduğu alanda Bizans mezarları gün yüzüne çıkarıldı. Bu mezarlar Bazilikanın beşinci, altıncı yüzyıldaki ikinci kullanımı. Yani Bizans dönemindeki kiliseye çevrildiği döneme ait mezar buluntuları" dedi.
3K_P8h_pM0OzhfA2LqMe_A.jpg

Geçen yıl açılan mezarların da çok ilginç veriler ortaya koyduğunu vurgulayan Çörtük, özellikle antropolojik olarak 5'i farklı evrede 15 farklı bireyin gömüsüyle karşılaştıklarını kaydetti. Çörtük, bu yıl da geçen yılki mezarın simetriği konumunda yeni bir mezar açığa çıkarttıklarını belirterek, "İçinde yine bol miktarda kemikle karşılaştık ki antropoloji ekibimiz gelip bu mezarın antropolojik çalışmasını, kemik analizlerini, yaş tayinlerini yaparak bize yeni bilgiler, yeni veriler sunacaklar" diye konuştu.
 
Üst Alt