NASA'nın Ay görevinde yeni yakıt sızıntısı: Artemis 1 yeniden ertelendi mi? Artemis 1 ne zaman ve saat kaçta fırlatılacak?

NASA'nın Ay görevinde yeni yakıt sızıntısı: Artemis 1 yeniden ertelendi mi? Artemis 1 ne zaman ve saat kaçta fırlatılacak?

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA), yıllar sonra yeniden insanlı Ay görevlerine başlayacak. Bu maksatla geliştirilen Orion kapsülü, pazartesi günkü başarısız deneme uçuşunun ardından bugün yeniden uzaya fırlatılacak. Ancak, Artemis 1 görevi kapsamında ikinci fırlatma girişiminden önce, başka bir sıvı hidrojen yakıt sızıntısı daha meydana geldiği duyuruldu. NASA, mühendisilerin sorunu çözem için çalıştığını duyurdu. Peki, Artemis 1 yeniden ertelenecek mi? Artemis 1 ne zaman yapılacak?

YTXoB1wvIUWDX3QOHW195g.jpg

Mürettebatsız Artemis I görevi, Ay’ın etrafında tarihi bir yolculuğa çıkmak için ikinci bir test uçuşuna hazırlanırken yakıt sorunlarıyla mücadele ediyor.
JOj9n7CvVEmFm_hsA7FYRw.jpg

Yetkililer, Türkiye saatiyle öğlen 12.00’den önce görev yöneticilerinin hava durumu ile ilgili bilgi aldığını ve rokete itici yakıt yüklemeye devam etmeye karar verdiğini söyledi. Geri sayım saati 14.07’de yeniden başladı.
wkqbsyxIfU2epzwj90pYIw.jpg

Ancak, çekirdek aşamasının motor bölümünde roketi hidrojenle besleyen hızlı bağlantı kesme boşluğunda SAAT 14.15’te bir sıvı hidrojen sızıntısı tespit edildikten sonra en az 30 dakikalık bir gecikme oldu. Bu, pazartesi günü ertelenen lansmandakinden farklı bir sızıntıydı.
cjhvp287iUqF15Z5So3Njw.jpg

Ardından, fırlatma kontrolörleri, sızıntıyı engellemek amacıyla hattı ısıttı ve yeni bir sızıntı oluşmadan önce sıvı hidrojen akışı yeniden başladı.
eUgJBNVDg0SK7z8R6QA-hA.jpg

NASA’dan yapılan açıklamada, mühendislerin sorunu çözmek için çalışmaya devam edeceği belirtilerek, ”Sıvı hidrojen akışını durdurmak için gazı doldurmak ve boşaltmak için kullanılan valfi kapatacağız. Ardından, ardından tekrar sızdırmaz hale getirmek için helyum kullanarak transfer hattındaki basıncı artıracağız” denildi.
Rm6XKVJZ6kW0PN-oFknDlw.jpg

Diğer taraftan Artemis 1’in fılatımına bu akşam Türkiye saatiyle 21.17’de başlanacak. Roketin Ay’a yolculuğu 23.17’de sona erecek. NASA'nın göreve ilişkin canlı yayını 12: 45 itibariyle başladı. Öte yandan, Artemis 1’de meydana gelen ikinci yakıt sızıntısı, görev ekinin pogramında aksamaya neden oldu. Ancak, NASA’nın belirttiğine göre bu durum ikinci test uçuşunun şu an için ertelenmesine neden olmayacak.
xwbDaQ2n4E2TifKpo2s2Fg.jpg

NASA’nın hava durumu görevlisi Melody Lovin'e ise, fırlatma için elverişli hava koşullarının şansı yüzde 60, görevin sonuna doğru ise şans yüzde 80’e çıkacak.
AF4NDqyOI024pBMSnaVVrA.jpg

Diğer taraftan, NASA'nın "Artemis" programının ilk Ay seferi, Florida'daki Cape Canevaral Üssü'nden yapılacak fırlatmayla başlayacaktı.Pazartesi günkü fırlatma öncesi yapılan testlerde, roketin dört motorundan birinin soğutma sisteminin, motoru yeterince soğutmadığı tespit edildi.
ESJW3Y_eP0q6Wpt8v60V8Q.jpg

Bunun üzerine fırlatma bugüne ertelendi. Orion kapsülü ve dünyanın en güçlü ve karmaşık roketinden oluşan uzay aracının Türkiye saatiyle 21.27'den itibaren Dünya'nın uydusuna sefere çıkması bekleniyor.
tZv9FSLRyEmxwyR73zhbyw.jpg

Orion kapsülü Ay'a ilk iki seferini insansız yapacak. İlk görevinde Ay'ın çevresinde 6 hafta geçirdikten sonra Dünya'ya dönecek.İlk iki görev başarıyla tamamlanırsa üçüncü görevde Ay'a astronot gönderilecek.2025'te yapılması planlanan bu seferle Ay'a ilk kez kadın ve siyah astoronot gitmesi bekleniyor. NASA'nın Artemis ile nihai hedefiyse 2030'da Ay'dan Mars'a astronot göndermek.
 
Üst Alt