Neşet Ertaş'ın çocuklarından babalarının hayatını konu alan filme tepki

Neşet Ertaş'ın çocuklarından babalarının hayatını konu alan filme tepki

'Garip Bülbül Neşet Ertaş' adıyla hazırlanan ve Neşet Ertaş'ın hayatını anlatan film, 23 Aralık'ta vizyona giriyor. Ancak halk ozanının çocukları, babalarıyla ilgili film çekilmesine tepkili.

LlcFrifKVECMfDU7J8-mFg.jpg

UNESCO Uluslararası Neşet Ertaş 10. Yıl Anma Programı'na katılmak üzere Kırşehir'e gelen, "Bozkırın Tezenesi" Neşet Ertaş'ın çocukları Hüseyin, Döne ve Canan Ertaş, belediyeye ait tesiste basın açıklamasında bulundu. Hüseyin Ertaş, babalarının filminin yapılmamasını vasiyet ettiğini, yazılı bir vasiyeti olmasa da sözlü olarak ailesine ve çocuklarına bunu söylediğini, kendilerinin de bu nedenle filme karşı çıktıklarını belirtti. Babasının vefatından kısa süre önce hasta haldeyken kendisinden izin belgesi alındığını ileri süren Ertaş, 40 kiloya düşmüş, kanserle savaşan bir insanın hastaneye yatmadan 6 gün önce evine noter götürüp imzasının alınmasının uygun olmadığını dile getirdi.
KzdxomQv2k6jCqKFFdh8LQ.jpg

Babasının istemediği bir filmin çekildiğini ifade eden Ertaş, şunları söyledi: "Biz hiç kimseden şimdiye kadar film için para istemedik. Hiç kimseyle görüşmedim. Çıkıyorlar televizyona, 'aile sizden para istedi mi?' diye soruluyor. O da cevap verirken 'o konulara girmeyelim' diyor. Yani arkadaş, istediyse istedi de istemediyse istemedi de. Böyle yapıp bizi zan altında bırakmaya çalışıyorlar. Efendim, açıkça söylüyorum. Ne görüştüm, ne bir para aldım çünkü babamızın istemediği bir durum var, bize kalmış bir durum değil bu, biz bunu nasıl satabiliriz? Böyle bir durum yok. Hiç kimseden 5 kuruş para istemedik. Bunun da bilinmesini istiyorum." Ozanın kızları Döne ve Canan Ertaş da filme tepki gösterdi. Ailenin avukatı Uğur Çapkın ise Neşet Ertaş'tan alındığı iddia edilen muvafakatnameler, adına yazılan kitap ve film çekimiyle ilgili devam eden 3 farklı davanın olduğunu anlatarak, "O muvafakatnamelerle ilgili, fikri sınai haklarla ilgili davalar var. Hem kitap hem yapımcı hem kurduğu şirketlerle ilgili davalar devam ediyor. İnşallah yargı bu davalar neticelenmeden filmin oynatılmasına müsaade etmez" diye konuştu.
wcqd8281kkO0bV8r_Dj3RA.jpg

Öte yandan Neşet Ertaş’ın yaşam öyküsünü beyazperdeye taşımaya hazırlanan 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filmi vizyona hazırlanıyor. 23 Aralık’ta vizyona girecek film, Prof. Dr. Erol Parlak’ın kaleme aldığı 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' isimli kitabından uyarlandı.
HZPVwrXR60ecM-C1gWoJRw.jpg

Fulya Özcan ve Mert Dikmen’in senaryosunu yazdığı, Ömer Faruk Sorak ve Berker Berki yönettiği filmde, Neşet Ertaş’ı Ramazan Bağgül, gençliğini Bektaş Dolu canlandırırken başarılı müzisyen Zara, Neşet Ertaş’ın annesi rolünü üstlendi.
N_wkMWAO-UqSevVGgSrgKw.jpg

GARİP BÜLBÜL NEŞET ERTAŞ FİLMİNDEN SON FRAGMAN
 
Üst Alt