Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri çıkmazda: Zelenski ve Putin birbirleri ile görüşmek istemiyor

Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmeleri çıkmazda: Zelenski ve Putin birbirleri ile görüşmek istemiyor

SON DAKİKA HABERİ: Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'nin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile herhangi bir müzakereyi reddeden kararnameyi imzaladığı duyuruldu. Zelenski, "Rusya'da ancak başka bir devlet başkanı olduğunda diyaloga hazırız" dedi. Kremlin'den yapılan açıklamada ise Zelenski'nin pozisyonunu değiştirdiğinde Ukrayna ile barış görüşmelerinin devam edeceği aktarıldı.

Son dakika haberi! Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhakının ardından, Putin ile herhangi bir müzakereyi reddeden bir kararname imzaladı. Ancak, kararname başka bir lideri olması halinde Rusya ile müzakerelere açık kapı bırakıyor.

Zelenski, "Putin haysiyet ve dürüstlüğün ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle Rusya ile, ancak Rusya'nın başka bir devlet başkanı olduğunda diyaloga hazırız" dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Zelenskiy'nin ilgili kararı imzaladığı ve Rusya'nın, Ukrayna'nın topraklarını ilhak etmesine karşı alınacak tedbir maddelerini içeren; Ukrayna Milli Güvenlik Konseyinin 30 Eylül'de hazırladığı kararnamenin yürürlüğe girdiği bildirildi.

Kararnamenin ilk paragrafında, "Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile müzakere yapılamaz" ifadesine yer verildi. Rusya'nın Ukrayna topraklarından geri çekilmesi için gereken adımların atılması, Rus askeri saldırılarının püskürtülmesi, Ukrayna ordusunun güçlendirilmesi, ordunun daha fazla eğitim alması, savunma sanayisinin güçlendirilmesi ve savunma imkanlarının artması için uluslararası desteğin sağlanması gibi alınacak tedbirleri içeren kararnamede, şunlar kaydedildi: "Ukrayna Devlet Başkanı, Ukrayna Verkhovna Rada (Meclis) Başkanı ve Ukrayna Başbakanı'nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütüne (NATO) ortak başvuru metni onaylanmalıdır."

Kremlin sözcüsü Dmitriv Peskov ise Zelenski pozisyonunu değiştirdiğinde veya yenisi göreve başladığında Kiev ile barış görüşmelerinin devam edeceğini söyledi.

PUTİN, 2036'YA KADAR İKTİDARDA KALABİLİR

Bu hafta 70 yaşına giren Putin, yirmi yıldan fazla bir süredir Rusya’ya hükmediyor ve anayasa reformları uyarınca iki kez daha aday olabilir. Buna göre Putin, potansiyel olarak 2036'ya kadar iktidarda kalacak.

Rusya Devlet Başkanı, geçen hafta Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanmasına yönelik anlaşmaları imzaladı. Rusya, böylelikle Kırım'dan sonra Ukrayna topraklarının yaklaşık yüzde 15'ini daha ilhak etmiş oldu.

Rusya
PUTİN MÜZAKERE ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU Kiev'e müzakere masasına dönme çağrısında bulunan Putin, "Ne Ukrayna ne de Batı birliğimizi ve bütünlüğümüzü bozamaz. Milyonlarca kişi kararını vermiştir" dedi. Ukrayna tarafından yapılan açıklamada "Kiev'deki topraklarımızı kurtaracağız" denilirken, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ABD, AB ve diğer ülkeler Rusya'nın ilhakının tanınmayacağını vurguladı.
 
Üst Alt