Sıcak havanın yarattığı halsizliğe karşı beslenme önerileri

6306019c86b2453f0074b1fd.jpg

Organların ve metabolizmanın düzgün çalışmasını ve zararlı atıkların vücuttan uzaklaşmasını sağlayan su, yaz döneminde daha da önem kazanıyor. Sıcak havalarda terlemeye bağlı olarak sıvı kaybı yaşanabileceğini belirten Dr. Hüseyin Tapik, "Sıcakların etkisiyle artan terle su ve mineral kaybına bağlı olarak halsizlik yaşanabiliyor. Bunun için de yeterli miktarda su tüketimi büyük önem kazanıyor. Suyun yanı sıra evde hazırlanmış limonata, ayran ya da bol naneli cacık gibi probiyotik içecekler de tüketilebilir. Bu içecekler vücudun su ihtiyacını karşılamayla birlikte bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıklardan korunmaya da yardımcı olur. Ayrıca ölçülü miktarda maden suyu da tercih edilebilir"dedi.

'Doğal besinlerle vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmalı'

Yaz aylarında vücudun bazı vitaminlere gereksinimi artarken, bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde halsizlik ve yorgunluk hissi oluşabilir. Doğal besinlerle vücudun enerji ihtiyacının karşılanabileceğinin altını çizen Uzman Dr. Hüseyin Tapik, şunları söyledi:

Alıntı Metni

'Enerji veren ürünler tüketin'

Yaz aylarında zinde kalabilmek için vücudun enerji ihtiyacını karşılayabilmek büyük önem taşıyor. İnsan vücudu için en önemli enerji kaynaklarının başında yer alan tahılların mutlaka tüketilmesi gerektiğini belirten Tapik, “Vücudun günlük olarak alması gereken enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü tahıllardan karşılamak mümkün. Buğday, yulaf, pirinç, çavdar, arpa ve mısır gibi ürünler, uzun süre tokluk hissi vererek vücudun daha zinde kalmasına yardımcı olur. Bu nedenle yaz aylarında da tüketmeme özen gösterilmeli.Bununla birlikte her yönüyle çok özel bir besin olan yumurta da dengeli bir enerji kaynağıdır. Fakat yumurtanın doğada gezen tavuk yumurtası olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca zamanda kısa süreye enerjiye dönüşen bal, pekmez gibi ürünler ve ölçülü bir şekilde çikolata tercih edilebilir” diye konuştu.
 
Üst Alt