Sonbaharda bağışıklık sistemini güçlendirmek için ne yapmalı?

6330040a86b24526009f9459.jpg

Hastalıklarla mücadele etmenin ilk yolu bağışıklık sistemini güçlü tutmaktan geçer. Vücuda karşı tehdit yaratan her tehlike karşısında kendi savunma stratejisini üreten bu sistem, benzetme yapmak gerekirse ordu gibi çalışır. Bağışıklık sisteminin gelişimi, dünyaya gözlerini açan bir bebeğin dış dünya iletişimiyle başlar. Bu andan itibaren de Kovid-19 gibi vücuda giren tüm mikroorganizmaları tespit eder, savaşır ve gerekirse vücuda girmelerini bile engeller. Peki bu denli büyük bir öneme sahip bağışıklığımızı güçlendirmek için ne yapmalıyız? İşte yolları:

-Suyun yararlarını hepimiz kısmen biliyoruz. En önemli yararı ise vücuttan atık maddeleri uzaklaştırmasıdır. Sadece susayınca su içmemelisiniz, susama hissetmeseniz dahi günde en az 8-10 bardak su tüketmeye çalışın.

- Mevsim meyve ve sebzeleri içerisinde bulunan bol miktarda vitamin sayesinde tam bir takviye deposudur. Üstelik vücudun temizlenmesinde rol alan antioksidan meyve ve sebzelerde bolca bulunur. Bu nedenle meyve-sebze tüketimi, bağışıklık sistemini önemli ölçüde güçlendiriyor. Günde en az 5 kez sebze-meyve tüketilmesi önemli. Elma, nar, portakal, mandalinaya mutlaka öğünlerinizde yer ayırın.

- Vücut, güçlü bir antioksidan olan glutatyonun üretimi için sarımsak ve soğana oldukça ihtiyaç duyar. Yeterli tüketimle vücut doğal yollarla direnç kazanmış olur. Tabiatın en güçlü antibiyotiği olarak kabul edilen sarımsak, antimikrobiyel yapısı sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

- Balığın birçok faydası bulunuyor. Bir diğer faydası ise hastalıklara karşı vücudu dirençli hale getirmesidir. Fakat balığı tüketmeden önce pişirme tekniklerine çok dikkat etmek gerekiyor. Özellikle kızartma yapmak yerine fırında pişirmek daha sağlıklı bir tercih olur.

- Formda kalmak uğruna tek tip beslenmeyi öneren diyetlerden kaçının. Bunun yerine farklı farklı besin çeşitlerinin olduğu öğünleri tercih edin, sağlıklı ve dengeli beslenme düzeni oluşturun.

- Soğuk kış günlerine gireceğimiz bu günlerde sıcak bir şeyler yeme eğilimimiz artar. Bu noktada fast food tüketmek yerine çorba tüketebilirsiniz. Yapacağınız çorbalar içinizi ısıtmakla beraber bağışıklık sistemini güçlendireceklerdir.
 
Üst Alt