Stanley Kubrick'in vazgeçilmez oyuncusu Leon Vitali hayatını kaybetti

Stanley Kubrick'in vazgeçilmez oyuncusu Leon Vitali hayatını kaybetti

Stanley Kubrick'in yönettiği filmlerde sık sık rol alan ve bir dönem asistanlığını da yaptığı için Kubrick'in 'sağ kolu olarak tanınan Leon Vitali, 74 yaşında hayata veda etti.

Sinema dünyasının efsanevi yönetmeni Stanley Kubrick’in uzun süre asistanlığını yapan ve Kubrick'in sağ kolu olarak tanınan Leon Vitali, 74 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi pazar günü yaptığı açıklamada, Vitali’nin cuma günü Los Angeles’ta öldüğünü söyleyerek, “Üç çocuğu Masha, Max ve Vera da dahil olmak üzere sevdikleriyle çevrili olarak huzur içinde öldü. Leon, merakıyla hareket eden, gittiği her yere sevgi ve sıcaklık yayan özel ve sevimli bir adamdı. Sevgiyle hatırlanacak ve dokunduğu birçok insan tarafından çok özlenecek" ifadelerini kullandı.

Vitali'nin ölüm haberi, 1999'da kayatını kaybeden Stanley Kubrick adına açılan resmi Twitter hesabından da duyuruldu. Açıklamada, "Kubrick'in çok sayıda filminin temel dayanağı olan Leon Vitali'nin dün gece huzur içinde hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle söylemek zorundayız" denildi.

Barry Lyndon ve Eyes Wide Shut filmlerinde rol alan, ünlü yönetmen Stanley Kubrick ile uzun yıllar çalışıp Kubrick’in yönetmenlik kariyerine bire bir tanıklık eden Leon Vitali, kariyerinin başlangıcında televizyon dizilerinde rol aldı. Hayatı, Barry Lyndon’da Lord Bullingdon rolüyle izleyici karşısına çıktıktan sonra değişti.

gR1rUIlqeU-H72quYbw51w.jpg

HAYATINI KUBRICK SİNEMASINA ADADI

Hayatının geri kalanını Stanley Kubrick filmlerinde sahne arkasında çalışarak geçirdi. Oyuncu koçluğundan cast direktörlüğüne, ses mühendisliğinden renk düzenleyicisine kadar birçok görevde yer aldı.

Vitali, Kubrick’ten o kadar etkilenmişti ki oyunculuğu bırakarak şaşırtıcı bir karar verdi ve yirmi yıldan fazla bir süre kendini tamamen ünlü yönetmene adadı.

Kubrick’in 1999’daki ölümünden sonra Vitali, Kubrick’in birçok filminin restorasyonunu yönetti ve çalışmaları için Cinema Audio Society ödülü aldı. Daha sonra yönetmen Todd Field ile Little Children ve In the Bedroom filmlerinde çalıştı.
 
Üst Alt