Yanlış kontakt lens kullanımı göz kaybına sebep olabilir mi?

6305f8d386b2453f0074b1bb.jpg

Kontakt lensler günümüze kadar pek çok evrim geçirmiş, oksijen ve sıvı geçirgenliği en üst düzeye çıkarılan yumuşak silikon hidrojel lensler kullanıcılara sunuldu. Günümüzde dünya genelinde 150 milyondan fazla insanın kontakt lens kullandığı düşünülmektedir. Bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

'Kullanım kurallarına dikkat edilmediğinde göz kaybına sebep oluyor'

Her ne kadar yeni nesil kontakt lenslerin göze uyumu eski jenerasyonlara göre daha iyi olsa da kullanım kurallarına dikkat edilmediğinde göz kaybına kadar gidebilecek ciddi yan etkilere yol açabiliyor. Kullanıcıların en sık yaptığı hata aylık ya da 15 günlük lenslerin uzun süre boyunca gözden çıkarılmayacağı düşünülerek lensleri ay boyunca gözlerinde tutmaları. Doktorunuz önermediği sürece asla gece kontakt lenslerle uyumamalısınız. Kontakt lens ile uyumanın göz enfeksiyonu riskini 8 kata kadar arttırdığı belirtiliyor.

Alıntı Metni

6305f90f86b2453f0074b1c0.jpg


'Kontakt lensler ile suya girilmemeli'

Kontakt lenslerle birlikte suya girmek yine çok sık yapılan bir hatadır. Suyun içerisindeki mikroplar kontakt lens varlığında gözde ciddi enfeksiyonlara sebep olabilir. Bu sebeple duşa dahi girmeden kontakt lensler mutlaka çıkarılmalı. Suyun kontakt lens ile teması istenmeyen bir durumdur, bu sebeple aylık lens kullanıcıları lenslerini muhafaza etmek ve temizlemek için mutlaka lens solüsyonu kullanmalı, su veya başka bir sıvı kullanmamalı. Lens kabındaki solüsyon sık sık değiştirilmeli, kap içerisinde kalan solüsyon tamamen boşaltılmalı, eski solüsyonun üzerine ilave yapılmamalı. Kontakt lens kabı da suyla değil lens solüsyonu ile ovarak temizlenmeli. Lens kapları her 3 ayda bir yenilenmeli.

6 ayda bir muayene şart

Kontakt lens kullanırken gözde kızarıklık, yanma, batma, ağrı, bulanık görme gibi şikâyetler meydana geldiğinde lens gözden derhal çıkarılmalı ve en kısa zamanda göz muayenesine gidilmeli. Alerji, göz enfeksiyonları gibi durumlarda kontakt lens kullanılamayacağından elinizde bir gözlük mutlaka bulunmalı. Kurallara uygun kullanıldığında hayat konforunu ciddi ölçüde artıran lenslerin uygunsuz kullanımlarının geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açabileceği asla unutulmamalı. Hiçbir şikâyet olmasa dahi lens kullanıcıları mutlaka 6 ayda bir göz doktoru tarafından muayene edilmeli.
 
Üst Alt