Daskyleion Antik Kenti'nin görünürlüğü surların ortaya çıkmasıyla artacak

Daskyleion Antik Kenti'nin görünürlüğü surların ortaya çıkmasıyla artacak

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde bulunan ve Anadolu'da hüküm sürmüş birçok medeniyetten izlere ev sahipliği yapan Daskyleion Antik Kenti'nde kazılar sonucu ortaya çıkarılan surlar, bölgenin turizmine katkı sunacak.

3wx7-kdgk0m5jkxkKXephw.jpg

Daskyleion Antik Kenti'nde geçmişi milattan önce 3000'li yıllara dayanan Ergili Mahallesi'ndeki antik kentte 1954'te başlatılan kazılar, Prof. Dr. Kaan İren başkanlığında devam ediyor.
VxHxw3Po0kWlhNjxIMW_fw.jpg

Bu yıl 28 Haziran'da başlayan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Bandırma ve Manyas belediyeleri, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Bandırma Çelebi Liman İşletmesi firmasının desteğiyle sürüyor.
AvPxW4hYV0C7DlwQdMGU7w.jpg

Kazı çalışmaları kapsamında kentin 4,5 metre yüksekliğe sahip surları üzerine yoğunlaşıldı. Görselliğiyle yerli ve yabancı tatilcilerin ilgisini çeken surların, bölge turizmine katkı sağlaması hedefleniyor.
iLxR4n1DbUiqZo-ANbY3rA.jpg

"GORDİON'DAKİ DUVARLARLA ÇOK BÜYÜK BENZERLİKLER OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ" Kazı Heyeti Başkanı, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaan İren, surların ortaya çıkarılmasıyla Daskyleion'a turizm için biraz daha görsellik kazandırmak istediklerini söyledi. İren, milattan önce 7. yüzyılda yapımına başlanılan surların örgüsünün zamanla farklılık gösterdiğini belirterek, "Duvar örgü tekniği zamanla biraz daha farklılaşıyor. Daha itinalı hale geliyor, bunun dışında kalan kısımlarda ise daha çok Orta Anadolu'da Friglerin başkenti olan Gordion'daki duvarlarla çok büyük benzerlikler olduğunu görüyoruz. Bu da benzer veya aynı ustaların bu duvarlarda kullanılmış olabileceği fikrini bize getiriyor" diye konuştu.
BhqtEyOksUyZIOsJGAHnvg.jpg

"BU DUVARLAR ORTAYA ÇIKINCA KENTİN GÖRSELLİĞİ ARTACAKTIR" Duvarların, kol gücüyle aydınlığa kavuştuğunu vurgulayan İren, 30 küsur metre uzunluğa ulaşan duvarı toprak altından gün ışığına çıkardıklarını ifade etti. İren, şunları kaydetti: "Bu duvarlar ortaya çıkınca kentin görselliği artacaktır ve insanlar geldiği zaman biraz daha farklı bir gözle kenti göreceklerdir. Tekrar ziyaret etmek isteyip surların yanında fotoğraf çektirmek isteyeceklerdir. Böylelikle bir cazibe merkezi haline geleceğini tahmin ediyoruz. Daskyleion, turizmin bir parçası olma yolunda biraz ötelenmiş sayılabilir. Daskyleion'u Manyas Gölü ile birlikte düşünmek lazım, birisi bir doğal güzellik, diğeri tarihi güzellik, ikisini bir araya getirdiğimiz zaman eşsiz bir birliktelik doğacağını düşünüyorum."
xmlPh37TfUq0EEfAzORXHQ.jpg

İşte diğer kareler...
YC19hp0HeUa4fgVrR2-e3Q.jpg

UYlDkFDju06_RF15zEcZ7A.jpg

PBk1PQZa_kOwic5sQXqadA.jpg

m271YrIMwU6Qi88r9sXITA.jpg

uJvm4jhkOUS64gMBDWTKxg.jpg

x_SbI_g9gUG1bmDLlSesyQ.jpg

sLbwd-hDMUCxaPhzo16Uyg.jpg

qZq9ghLtGk6y7LARIpEbLQ.jpg

lGxEr31vbEemAAnFKA0fIg.jpg

d5tAALP7aUikBBV26J8wxQ.jpg

esJ9RYhmmkmDLx3ogJs_nA.jpg

4W-GnOcFK0iGQ8a6CynLMg.jpg

RdlQIPy_v0qEzBeUo3ibUA.jpg

sy1TcW62BEuTCABywEgp2g.jpg

aZDtfh4_B06dafYit59CPg.jpg

hK3tSUAF3UmQ2CCNm7UbYw.jpg
 
Üst Alt