Gorbaçov için devlet töreni yapılmayacak: Putin böyle veda etti

Gorbaçov için devlet töreni yapılmayacak: Putin böyle veda etti

Sovyetler Birliği'nin 91 yaşında ölen son lideri Mihail Gorbaçov için Cumartesi günü cenaze töreni düzenlenecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Gorbaçov'un naaşını ziyaret edip çiçek bıraktı ama cenaze törenine katılmayacak. Eski lider için devlet töreni de yapılmayacak.

U-fE7P1Xu0eVQLVXHpO5QA.jpg

Svyetler Birliği'nin son lideri Mihail Gorbaçov, 30 Ağustos tarihinde tedavi gördüğü hastanede 91 yaşında hayatını kaybetti.
81P1MV5mBUuYaj5io6VNew.jpg

Gorbaçov'un naaşı, hastanenin yas salonunda ziyarete açıldı.
izR-i0mq5ketKH--L3oDsA.jpg

Gorbaçov'un cenaze töreni Cumartesi günü yapılacak. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in cenazeye katılmayacağı açıklandı.
E5YM2UnAtEazRct-acwuRA.jpg

Kremlin Sözcüsü, Başkan'ın programının cenazeye katılmasına imkan vermediğini, bu nedenle hastane ziyaretine karar verdiğini söyledi.
w8KZ5KBMSEOMdD9xVUTYwA.jpg

Moskova Merkez Klinik Hastanesi'ne giderek Gorbaçov'a son görevini gerçekleştiren Putin, bir buket kırmızı gülü Gorbaçov'un tabutuna koyarken görüntülendi.
hD53T9sV70-TvigzwAXBgw.jpg

Sovyetler Birliği'nin son lideri için devlet töreni de yapılmayacak.
PSPpOv0Qe0GvpBq3X0MBow.jpg

Nikita Kruşçev'den bu yana ilk kez bir Rus lidere resmi tören düzenlenmeyecek. Ancak Kremlin Sözcüsü, cenazenin tören kıtası gibi devlet töreninde yapılan bazı uygulamaları içereceğini belirtti. Töreni hükümetin organize edeceğini ifade etti.
tt8eCXmtEEi9J1uOkHpmDw.jpg

Gorbaçov'un halefi, Putin'in selefi Boris Yeltsin için "Kurtarıcı İsa Katedrali"nde cenaze yapılmış, tören televizyondan canlı yayınlanmıştı.
FuACm5_RvEmmBpCtWDrCog.jpg

Putin'in cenazeye katılmaması ve devlet töreni düzenlenmemesi, Kremlin'in Gorbaçov'un mirası konusunda belirsiz bir tutum sergilediğini gösteriyor. Devlet televizyonunun yayınlarında Gorbaçov'a tarihsel bir figür olarak yaklaşıldı. Ancak Sovyetler Birliği'nin çöküşünde sorumluluğu olduğuna da vurgu yapıldı.
zAwmya1z3ku3gEJfYqdieQ.jpg

Putin, çöküşü, 20. yüzyılın en büyük jeopolitik felaketi olarak nitelemişti.
AjGVwZdpLUyOY5nb8oj3zQ.jpg

Gorbaçov'dan Batı'da övgüyle söz edilse de son Sovyet lideri ülke içinde de popüler bir isim değil.Putin'in, bu nedenle de Gorbaçov'a mesafeli durduğu belirtiliyor.
yk4EemLvrkmpxh8CrdlZpw.jpg
 
Üst Alt